گروهک‌ها چگونه بر موج فتنه سبز سوار شدند

پس از آشوب اسرائیلی 25 بهمن که با پادویی ضد انقلاب داخلی و صحنه‌گردانی ســـازمان منــافقین، ‌سلطنت‌طلبان وگروه‌های تروریستی دیگر به وقوع پیوست، ‌سؤالات بیشماری در افکار عمومی مطرح شد...

پس از آشوب اسرائیلی 25 بهمن که با پادویی ضد انقلاب داخلی و صحنه‌گردانی ســـازمان منــافقین، ‌سلطنت‌طلبان وگروه‌های تروریستی دیگر به و..............

گروهک‌ها چگونه بر موج فتنه سبز سوار شدند

پس از آشوب اسرائیلی 25 بهمن که با پادویی ضد انقلاب داخلی و صحنه‌گردانی ســـازمان منــافقین، ‌سلطنت‌طلبان وگروه‌های تروریستی دیگر به وقوع پیوست، ‌سؤالات بیشماری در افکار عمومی مطرح شد...

پس از آشوب اسرائیلی 25 بهمن که با پادویی ضد انقلاب داخلی و صحنه‌گردانی ســـازمان منــافقین، ‌سلطنت‌طلبان وگروه‌های تروریستی دیگر به وقوع پیوست، ‌سؤالات بیشماری در افکار عمومی مطرح شد که آیا پیوند سران ضد‌انقلاب داخلی با گروه‌های برانداز نظام آیا تنها در حوادث سال 88 نیز وجود داشت یا نه، ‌باید پروژه آشوب اسرائیلی 25 بهمن را در یک فضای جدید تعریف و تفسیر کرد.

براساس اسناد به دست آمده احیای منافقین و سایر گروه‌های برانداز و تروریستی دقیقاً توسط کسانی صورت گرفت که ستادهای انتخاباتی خود را روی این جریانات گشوده و همراهی و همگامی با آنان را پیش از انتخابات کلید زدند.  درحقیقت جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی گروهک‌های ضد انقلاب به موازات تلاش‌های داخلی برخی فتنه گران صحنه‌هایی از آشوب و اغتشاش را خلق کردند.


گروهک‌های ضدانقلاب که ابتدا در ستادهای انتخاباتی کاندیداهای اصلاح‌طلبان نفوذ کرده بودند، به آرامی جهت‌دهی‌های خود را برای آشوب کلید زده و در ناآرامی‌ها نقش آفرینی داشتند. با بررسی‌های صورت گرفته فارغ از تلاش برای انقلاب مخملین، می‌توان برش زیر را جهت تلاش آنان برای سازماندهی آشوب‌ها، تعریف و تصویر کرد.

ضد انقلاب داخلی همسو

براساس اطلاعات به دست آمده نقش ضدانقلاب و گروهک‌های داخل کشور، خط دهی نظری اعتقادی مستقیم و غیرمستقیم و ایجاد و تقویت گفتمانی خاص برای جریان فتنه و راهبری آنها در قبل، حین و پس از انتخابات بود. مختصات کلی این ضدانقلاب عبارت است از:

- حضور در داخل کشور

- ارتباطات فردی و ساختاری با عناصر جریان فتنه

- اشتراکات گفتمانی و رویکردی با عناصر جریان فتنه

- اشتراکات راهبردی و کاربردی در مقابله با نظام ولایی و انقلاب اسلامی

با توجه به مختصات ذکر شده مصادیق این طیف عبارتند از: گروهک نهضت آزادی، جریانات التقاطی لیبرالیستی و سوسیالیستی و طیف جریان آقای منتظری.

ضد انقلاب خارجی

نقش ضد انقلاب و گروهک‌های خارج از کشور همسو با جریان فتنه، خط دهی سیاسی و عملیاتی مستقیم و غیرمستقیم، جلب حمایت خارجی، تدارک نیازهای رسانه‌ای و ارتباطی و. . . بود. مختصات کلی این طیف عبارت است از:

- جمهوریخواهان سکولار (گروهک اکثریتی و توده‌ای سابق)

- ملی‌گرایان لائیک

- اصلاح‌طلبان سابق و متواری به خارج از کشور

ضد انقلاب داخل و خارج غیرهمسو

نقش ضد انقلاب داخل وخارج غیرهمسو با جریان فتنه، قبل از انتخابات تحریم و پس از آن ادعای همسویی و مشارکت فعال در اغتشاشات خیابانی و استفاده از فرصت‌هایی بود که جریان فتنه با مناسب‌سازی و بسترسازی فراهم کرده بود. همچنین تخریب اماکن عمومی، انجام ترور، بمبگذاری و. . . از جمله اقداماتی بود که این طیف، دنبال می‌کرد.

دراین میان اما به موازات گردهمایی این عناصر در جریان انتخابات و حوادث بعد از آن طیف داخلی نیز که به دنبال انقلاب مخملین بود، با همکاری سه طیف گفته شده خیابان‌ها را جولانگاه برنامه‌های براندازانه خود ساخت. «قیام شرایط» و «پارلمان خیابانی » این عناصر که آستر و پوششی برای آشوب‌ها بود در‌بردارنده ابعاد وسیعی از تلاش‌ها برای قوام و سازمان دادن اغتشاشات بود.

در این میان با بررسی پرونده‌های شکل گرفته در ایام اغتشاشات سال 88 که اینک قابلیت بحث جدی‌تری دارد می توان نقش گروه‌های برانداز را دقیق‌تر مورد بررسی قرار داد.

گروهک منافقین

گروهک منافقین برنامه ریزی منسجم و حساب شده‌ای را برای دامن زدن به اغتشاشات فراهم کرده بود.

منافقین تحت عناوین، ‌خبرنگار رادیو زمانه، ‌بی بی سی، ‌صدای امریکا، ‌مسئول سایت بالاترین و نیز به نمایندگی از خانواده‌هایی که نگران هستند، ‌با خانواده‌های ایرانی تماس گرفته و در ابتدا جویای خبر و عکس و فیلم شده و در ضمن تماس، ‌موضوعات و مسائلی را که برای مخاطب جاذبه داشته (مثلاً اینکه الان بهترین فرصت اعلام پناهندگی در کشورهای اروپایی است یا پیشنهاد خرید اخبار و فراهم کردن زمینه انجام کار به صورت حرفه‌ای و دریافت کارت خبرنگاری بین‌المللی، ‌پرداخت هزینه سفر برای انجام ملاقات‌ها، ‌در اختیار قراردادن امکانات لازم و. . . ) را مطرح می‌کردند. در مراحل بعد با طرح مطالب خشونت آفرین نظیر، تهیه سلاح برای مبارزه با نظام و. . . مخاطب را چک کرده و ترتیب انجام تماس‌هایی با کد و رمز مخفی با آنها داده می‌شد.

اعضای این گروهک علاوه بر انجام تماس‌های تلفنی، ‌تحت پوشش خبرنگار به در منازل مراجعه کرده و جویای دریافت عکس و فیلم از اعتراضات می‌شدند.

نگاهی دقیق‌تر به سرپل‌ها و عناصر منافقین که در آن ایام دستگیر شدند بیانگر اطلاعات زیر است: ‌

- سابقه تردد به قرارگاه اشرف و دیدن دوره‌های آموزشی و عملیاتی از خرداد 86 تا مهر 86

- سازماندهی دوستان و دانشجویان در تجمعات و اغتشاشات در زمان‌های مختلف و هدایت آنها برای تخریب و آسیب رساندن به اماکن عمومی و مردم

- ارتباط با سر پل‌های خود در خارج از کشور با استفاده از امکان اینترنت و نیز تلفن همراه برای ارسال اخبار و.. .

- تشکیل گروه کوهنوردی تحت پوشش امور فرهنگی با نام TIRGAN قبل از خرداد ماه برای برنامه ریزی و هدایت عوامل نفاق و جذب عناصر جدید و اقدام به تحریک در تجمعات

- نفوذ در ستاد انتخاباتی آقای کروبی از طریق سرپل انگلستان

همچنین بنا بر اعترافات، متهمین دارای سابقه همکاری با یک نشریه دانشجویی و ارتباط با خانم «ن» (از عناصر نفاق) بوده‌اند.

در رابطه با خانم «ن» نیز باید گفت وی برای پیگیری مقاصد منافقین از سمنان به تهران آمده بود. وی سابقه چهار ماه حبس تعلیقی به علت همکاری با منافقین را داشته و دو نفراز اقوام وی نیز در حال گذراندن محکومیت‌شان در اوین هستند. وی در جذب دوستان و دانشجویان دانشگاه تهران و شاهرود به گروهک فعال بوده و در این رابطه به همراه دو نفر به نام‌های « م. ن» و« م. آ» اقدام به تشکیل گروه کوهنوردی نموده بود.

نامبرده به اتفاق عامل مرتبط خود در منزل یکی از اعضای گروهک درحال برنامه ریزی برای حضور فعال در اغتشاشات روزهای بعد دستگیر شده بود.

همچنین بر اساس دستگیری برخی دیگر از عناصر منافقین و اعترافات آنان، ‌افراد مزبور شناسایی و به موارد زیر اعتراف داشته‌اند: ‌

-«ر. خ» که به واسطه برقراری ارتباط با گروهک تروریستی منافقین علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران اقدام نموده بود.

متهم مزبور به صورت غیرقانونی از کشور خارج و با حضور در قرارگاه اشرف در عراق و گذراندن دوره‌های مختلف آموزش‌نظامی و جمع آوری اخبار و اطلاعات به کشور بازگشته بود.

از دیگر اتهامات وی جذب نیرو برای گروهک منافقین و اعزام آنها به عراق و همچنین در دوران انتخابات، ‌اقدامات تبلیغی متعددی به نفع منافقین از جمله هوا کردن بالن با عکس سرکردگان گروهک منافقین و نصب تراکت و بیانیه درتهران بوده است.

نامبرده همچنین اقدام به جمع آوری پنهان اخبار و گزارش‌های مربوط به اغتشاشات پس از انتخابات و حضور فعال در تجمعات غیرقانونی نموده است.

ـ «ع. س». دستگیری متهم در صحنه ارتکاب جرم و پس از شناسایی وی به عنوان یکی از عوامل اصلی اغتشاش توسط مأمورین امنیتی حین پرتاب کوکتل مولوتف صورت گرفته است.

متهم در سال 83 در بمبگذاری تهران مشارکت داشته و در انتخابات اخیر اقدام به توزیع اعلامیه به نفع گروهک تروریستی منافقین و جمع آوری و ارائه اخبار و اطلاعات به این گروهک کرده است.

سوابق سیاسی و حزبی متهم از جمله اقرار وی به عضویت در سازمان منافقین در سال 1379 و فعالیت‌های وسیع متهم در جهت اهداف سازمان مورد اشاره محرز است.

- «ن. ف» از طریق تلفن و اینترنت به گروهک منافقین وصل می‌شود و سپس با شرکت فعال در تجمعات دانشجویی و صنفی، اقدام به تهیه و ارسال عکس و فیلم و اخبار به گروهک نفاق می‌کرده است.

متهم مزبور همچنین مأموریت داشته است اخبار و اطلاعات زندانیان گروهک نفاق را پیگیری و این اطلاعات را به خانواده‌های آنان و گروهک منافقین ارسال نماید.

وی با حضور در اغتشاشات و تشویق دانشجویان به حضور در تجمعات غیرقانونی، اطلاعات این تجمعات و آشوب‌ها را برای منافقین ارسال می‌کرده است.

متهم ضمن ارتباط گیری با خانواده زندانیان و مصاحبه با آنان، نوارهای مصاحبه را برای سیمای آزادی، صدای امریکا، رادیو فردا و. . . ارسال کرده است.

متهم مزبور در ستاد انتخاباتی آقای کروبی حضور داشته است.

- « ا. ف» از عناصر فعال گروهک منافقین است که در اغتشاشات اخیر نقش مؤثری داشته و در جلسه تشکیلاتی گروهک دستگیر شده است.

- «م. ش» از دیگر اعضای گروهک تروریستی منافقین است که در جلسه سازماندهی اعضای گروهک منافقین جهت دامن زدن به آشوب‌ها و اغتشاشات دستگیر شده است.

و. . .

گروهک نهضت آزادی

گروهک نهضت آزادی که در طول ایام اصلاحات بارها به مدیریت رفتاری اصلاح‌طلبان پرداخته بود، ‌در جریان فتنه سال 88 نیز به نقش آفرینی پرداخت.

این گروهک طی دوسال گذشته با ورود فعالانه‌تر به عرصه سیاسی کشور تلاش کرد تا خود را به عنوان یکی از جایگزین‌های مهم حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نزد کشورهای خارجی و همچنین گروه‌های معاند داخلی مطرح کند.

در این زمینه شاید بتوان نقطه استارت این گروهک به شرایط انتخابات دهم ریاست جمهوری را مجموعه جلساتی دانست که آنان در تابستان سال 87 با مجموعه ای از اصلاح‌طلبان برگزار کرده و به توضیح برنامه‌های خود پرداختند. در همین راستا ابراهیم یزدی مرداد سال 87 در دفتر سیاسی حزب منحله مشارکت طی سخنانی گفت: ‌« برای اینکه به حاکمیت فشار آورید شرط آن برگزاری انتخابات تحت نظارت بین المللی است. اگر می خواهید این فرآیند اصلاح طلبی یا زایمان، طبیعی و سالم باشد چاره ای ندارید جز اینکه مطرح کنید نظارت بین المللی می خواهیم... بگویید ما به این گروهی که انتخابات را برگزار می کنند اطمینان نداریم... آیا شما می توانید مردم را بسیج کنید که بیایند با رای سپاه و بسیج مقابله کنند؟ انتخابات پیش رو با گذشته متفاوت است. در شرایط سیاسی و آرایش نیروهای فعلی، با استراتژی قبل اگر شرکت کنید موفق نمی شوید. »

همچنین یکی دیگر از اعضای این گروهک دراین جلسه گفت: ‌ما دچار یک مشکل هستیم که اگر بخواهیم نرم نرمک و دموکراتیک یا خیلی در چارچوب نظام حرکت کنیم مشکل حل نخواهد شد.

به موازات این جلسات تعدادی از اعضای نهضت آزادی نیز پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم با تیم تبلیغاتی اوباما دیدار کرده و عملیاتی کردن تصمیمات این جلسه را به یکی از آقازاده‌ها که اکنون در خارج از کشور به‌سر می‌برد، واگذار کردند.

در این جلسه تصمیم گرفته می‌شود تا پیش از انتخابات، هرگونه مذاکره با دولت ایران و ملاقات مقامات امریکایی با احمدی‌نژاد منتفی شود و بعد از انتخابات نیز در صورت عدم پیروزی کاندیدای مورد حمایت، بحث تقلب به‌ شکل جدی و با همراهی موازی غرب مطرح شود.

همچنین موضوعاتی نظیر تأکید بر نظارت بین‌المللی بر انتخابات با القای عدم اطمینان نسبت به برگزارکنندگان در این جلسه مصوب شده است. اعضای شرکت‌کننده از نهضت آزادی در این جلسه پس از بازگشت به ایران با یکی از آقازاده‌ها که نقش مؤثری در حوادث پس از انتخابات داشت و اکنون در خارج از ایران بسر می‌برد، جلسه‌ای برگزار کرده و نکات فوق را با تأکید بر ادعای تقلب مطرح می‌کنند.

تلاش‌های گروهک نهضت آزادی برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داشت تا اینکه میرحسین موسوی شنبه شب 30 فروردین در دفتر روزنامه دولتی اطلاعات با دو نفر از اعضای نهضت آزادی جلسه برگزار کرد. هرچند پیش از این و در تاریخ 23 فروردین میر حسین موسوی با سه نفر از اعضای نهضت آزادی و جبهه ملی (یکی از افراد عبدالعلی بازرگان بود) جلسه‌ای محرمانه برپا کرده و به تبادل نظر با این افراد پرداخت، اما جلسه محرمانه 30 فروردین با غلامعباس توسلی و عزت‌الله سحابی که از سوی محمود دعایی و برخی سران سازمان مجاهدین و حزب مشارکت مشایعت می‌شدند، ‌محتوایی دیگر داشت.

میرحسین موسوی دراین جلسه به تعریف و تمجید از فعالیت‌های نهضت آزادی درقبل و بعد از انقلاب پرداخت. وی دراین محفل فعالیت‌های نهضت آزادی را در راستای آرمان‌های انقلاب دانست و به همین خاطر از آنان قدردانی کرد. در این جلسه اعضای سازمان و مشارکت هم تعابیری از میر حسین موسوی و ضرورت حمایت از وی را مطرح کردند و به نوعی دیدگاه‌های نهضت آزادی را مطرح و خود را همپوشان با باورهای میرحسین موسوی و ضرورت حمایت از وی مطرح کردند. . . میرحسین در ادامه خواستار حمایت نهضت آزادی از خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری شد.

همچنین این گروهک پس از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آرا نیز با استفاده از فضای ملتهب و هیجانی به وجود آمده در سطح جامعه، ‌اقدام به خط دهی عوامل خود برای حضور و فعالیت در تجمعات غیر قانونی به منظور افزودن به دامنه التهابات و توزیع عکس و پوستر گروهک ( به منظور تبلیغ از عملکرد هسته مرکزی نهضت آزادی) نمود.

به دنبال شناسایی‌های به عمل آمده، ‌چند نفر از عوامل گروهک نهضت آزادی (24 تا 61 ساله) که در جریان آشوب‌ها و نا آرامی‌های تهران فعالیت داشتند دستگیر شدند.

مهم‌ترین اعترافات این افراد پس از دستگیری عبارت بوده است از: ‌

- ارتباط با گردانندگان اصلی رسانه‌های خارجی از جمله شبکه تلویزیونی کانال یک، BBC فارسی و صدای امریکا ‌به منظور ارسال گزارش درگیری‌ها و اغتشاشات اخیر تهران.

- انجام فعالیت در ستاد میرحسین موسوی و حضور در زنجیره انسانی خیابان ولی عصر(عج)

- حضور رئیس شاخه جوانان نهضت به منظور خط دهی به افراد در تجمعات غیر قانونی خیابان آزادی.

- سازماندهی عناصر دانشگاهی و مراکز فرهنگی جهت حضور فعال در تجمعات غیر قانونی.

- حضور رئیس شاخه جوانان نهضت آزادی برای انجام تبلیغات به نفع نهضت آزادی (وی از مؤسسان گروه‌های کمیته خود خوانده بازداشت‌های خودسر ملی صلح می‌باشد).

و. . .

گروهک جبهه ملی

گروهک جبهه ملی که دراوایل سال 88 با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که انتخابات را تحت شرایط کنونی آزادانه نمی‌داند و در نتیجه در آن شرکت نخواهد کرد، پس از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج شمارش آرا، اعلام کرد که دولت برآمده از کودتا را به رسمیت نمی‌شناسد.

اعضای این گروهک اما در جریان اغتشاشات سال 88 نقش فعالی داشته و تعدادی از آنها در این میان دستگیر شدند.

براساس اعترافات دستگیر شدگان این گروهک، ‌اقدامات آنان نیز عبارت بوده است از: ‌

- انجام چندین مصاحبه تحریک آمیز با رسانه‌های بیگانه از جمله: ‌رادیو فرانسه، ‌رادیو زمانه، ‌رادیو فردا و صدای امریکا ‌در طی ایام انتخابات و نیز روزهای برگزاری ناآرامی‌ها و اغتشاشات خیابانی ( در مواقع اعلام مواضع رسمی جبهه ملی و اعلام عدم شرکت در انتخابات).

- انجام مصاحبه با تلویزیون تیشک و رادیو کانادا ( اعلام شرایط کشور، وضعیت نیروی هوایی و دریایی، ‌امکانات نیروهای امریکایی در منطقه، ‌وضع داخلی و ذکر اینکه زمان مناسبی برای کشورهای همسایه است).

- حضوردر جریان اغتشاشات

و. . .
گفتنی است نگاهی به نقش این گروهک‌ها نشان می دهد که کسانی که براندازی برای آنان در جمهوری اسلامی یک سراب بود چگونه با فرصتی که اصلاح‌طلبان و فتنه گران در اختیار آنان قرار دادند، خود را به صحنه آوردند و باردیگر شکستی را در برابر اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران تجربه کردند.